Navigation Menu+

Renginiai

2015 m. renginiai

2016 m. renginiai

 

Į Žemaitijos etnografinį regioną – literatūriniu autobusu!

 

Ar pritartumėte, kad kelionė su šeima po Lietuvą gali tapti vienu iš būdų skatinti vaikus skaityti? Jeigu abejojate, tuomet artėjanti vasara (ir ne tik!) yra puikiausias metas tai patikrinti ir įsitikinti, kad gali.

Jau trečius metus Kauno apskrities viešoji biblioteka vykdo projektą „Skaitymas šeimoje: nuo lopšinių iki šiurpių“. Šį kartą pasitelkiant keliavimą po Lietuvą su šeima kaip skaitymo skatinimo formą siekiama ugdyti Kauno ir Kauno regiono, nacionalinių mažumų bei socialinės atskirties rizikos šeimų tautiškumą, skatinti domėjimąsi savo kultūra bei skaitymo šeimoje tradicijas. Dviejų dienų (gegužės 19–20) kelionės kryptis, į kurią išsiruošė bibliotekos skaitytojų šeimos, buvo Žemaitijos etnografinis regionas.

Baltu mitologijos parkas-2

Pirmoji kelionės stotelė – Kretingos rajone, Sausdravuose, įsikūręs Baltų mitologinis parkas. Parko gidas Julius, lydėdamas pažintiniu parko taku, pasakojo apie senąsias baltų dievybes, o kad slapčiausi troškimai išsipildytų, ugnies aukure kiekvienas galėjo „aukoti“ saują gintaro dulkių… Žemaitijos moksleivių folkloro ansamblis „Kėilelė“ išmokė liaudiškų dainų, sutartinių, visus kvietė šokti. Kantrybę išbandyti ne kiekvienas drįso klaidžiajame „Vadimo labirinte“, kurio centre likimo arba paskirtosios laimės simbolis – šulinys. Labirintas – žmogaus gyvenimo kelio, savojo likimo simbolis. Mažiausiesiems stipriausias emocijas kėlė netradicinė pramoga „Raugučio žaidimas“, kuriame galima suptis įsilipus į kubilus.

Baltu mitologijos parkas-1

Popietę buvo išskubėta į Kretingos dvarą. Kretingos muziejaus Tradicinių amatų centre laukė saldžiausia kelionės dalis – dvaro saldaininės surengta edukacija. Šeimos susipažino su saldainių gaminimo tradicijomis Lietuvoje, pamatė visą šio skanėsto gimimo procesą, patys gamino karamelinius saldainius, vėliau išmoko juos įpakuoti, kad lauktuvės butų dar gražesnės, ir be abejo – ragavo prisiragavo!

Edukacija Kretingos dvaro saldaininėje

Vakare laukė Telšiai. Po vakarienės keliautojai rinkosi į lopšinių vakarą Masčio ežero prieplaukoje. Projekto partneriai Kauno Aleksandro Puškino gimnazija suteikė galimybę lopšinių pasiklausyti ne tik lietuvių, bet ir rusų bei lenkų kalbomis. Lyriškos melodijos, šiltas vakaras, tolumoje besisupančios žvejų valtelės – viskas ko reikia ramiam miegui… Tačiau argi miegosi, kai dar reikia surasti visas Telšių meškas?!

Lopšinių vakaras ant Masčio ežero kranto

Antroji diena skirta pažinčiai su Telšiais. Žemaitijos turizmo informacijos centro gidė padėjo surasti pagrindines miesto meškas – mažosios architektūros „įžymybes“.

Šeimos aplankė ir Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešąją biblioteką, kurioje šiltai pasitiko Vaikų literatūros skyriaus vedėja Rūta Savickienė. Šios dienos „saldainiais ausims“ tapo Telšių moksleivių pasakojamos istorijos žemaičių tarme. Vėliau šeimos buvo pakviestos pasižiūrėti filmo apie K. Praniauskaitę.

Paskutinysis kelionės iššūkis, kuris laukė keliautojų, – įkopti į vieną iš aukščiausių Žemaitijos kalvų – Šatrijos piliakalnį ir ten klausytis sekamų šiurpių. Kaip ir buvo galima tikėtis, tai nebuvo sudėtinga net patiems mažiausiems kopėjams, kuriems dar tik treji. Pakerėti besidriekiančiomis laukų platybėmis, vis norėta kartoti: „Graži Tu, mano brangi tėvyne…“

Ant Šatrijos piliakalnio

Žemaičiai pasakytų – „Acideivuojam su žemaitee ėr konteni išraram nomei“. Keliaujant stengtasi išnaudoti kiekvieną akimirką autobuse ir apie Žemaitiją sužinoti kuo daugiau. Buvo pasakojama aplankytų miestų istorija, sekamos sakmės, žemaičių tarme skaitomi anekdotai ir patarlės, minamos mįslės, netgi spėta išmokti keletą žemaitiškų žodžių.

Kelionės metu šeimos fiksavo įsimintiniausias emocijas ir įspūdžius savo mobiliaisiais telefonais. Vėliau iš gautos vaizdo medžiagos kino centro „Romuva“ darbuotojos sumontuos filmą, kurio premjera rugsėjo mėnesį, kuomet šeimos vėl susitiks baigiamajame projekto renginyje.

O kaip šią vasarą su šeima skaitysite jūs?

Projekto „Skaitymas šeimoje: nuo lopšinių iki šiurpių“ partneriai: Kauno apskrities moterų krizių centras, Kauno Aleksandro Puškino gimnazija, kino centras „Romuva“, Telšių rajono savivaldybės Karolinos Praniauskaitės viešoji biblioteka, Labdaros ir paramos Sniečkaus fondas.